Poporodní sluníčko
Dnešní doba přináší své zvláštnosti - otevření světa skrze internet zavírá maminkám oči do svého nitra, zavírá cestu k sobě, cestu vnímání. Když se čerstvá maminka podívá na internet krátce po porodu, uvidí filmové hvězdy - šestinedělky, které se fotí v perfektním outfitu, štíhlé, načesané a tvář jim zdobí make-up. Jakoby se nic nestalo... To ale není chtěno! Maminky, přiznejme hrdě sobě i okolí, že jsme byly těhotné a že jsme porodily naše dítě, naše děti. Tím, že kojíme, zajistí hormon oxytocin volnost vaziva (a vazivo je přítomno ve všech svalech, šlachách a nejen tam) - tzn. svalstvo nebude zesilovat a vazy se nebudou zpevňovat tak rychle, jako u ženy nerodící a nekojící. Opravdu není přirozené chodit na "trénink břicha" v šestinedělí. V šestinedělí se k sobě chovejme co nejvíce šetrně, buďme v teple se svým miminkem a nechejme se opečovávat. Svou energii a své myšlenky směřujme na novorozeňátko, ne na svá poporodní kila a oslabené břicho. Proto maminkám v šestinedělí doporučuji naprosto se odstřihnout od internetu i mobilu - tyto "mentální odpojovače" vás zákonitě odvádí ze svého nitra a nejste samy v sobě. Zkuste to vydržet a každičkou chviličku koukat na ten zázrak, který je s vámi. V šestinedělí maminkám doporučuji cvičit jednoduché, ale velmi účinné cviky zaměřené na vnímání pánevního dna a poporodního bříška, na uvědomění svých poporodních prostor v sobě :) jeden maminkami oblíbený šestinedělní cvik si můžete vyzkoušet hned teď - "Poporodní sluníčko" - pohodlně se položte na záda, pokrčte si nohy v kolenou, ruce do pozice jako na obrázku - vnímejte, jak je bříško velké, jak reaguje na každý nádech a výdech, představte si sluníčko, jehož paprsky vychází z vašeho pupíku - s nádechem pečlivě roztahujte paprsky a zahřívejte vaše bříško do každičkého koutu, s výdechem paprsky stáhněte k sobě, co nejvíce k pupíku - buďme samy v sobě, myšlenkami v sluníčku a jeho paprscích. Naučte se ještě v těhotenství :) a cvičte kdykoliv si vzpomenete :)
https://www.gynekologicka-fyzioterapie.cz/
photos: depositphotos.com
Podvazovací šátky- napsala Gynekologická fyzioterapie Mgr. Marika Bajerová
Poprvé
jsem šátkování břicha těhotných žen viděla u své učitelky Clary
Lewitové - způsob vázání byl vždy individuální a vždy aktuální.
Zkušenosti mi obohatila má milá kolegyně Anna Kohutova,
která mě zasvětila do světa použití šátku při terapii v těhotenství a
při porodu. A proč šátkujeme bříško těhotné maminky? Šátek má pomáhat
dítě nést, vytvořit oporu, odebrat tahy, snížit námahu trupu. K tomu je
zapotřebí, aby byl šátek z neelastické (!) látky - optimální jsou len,
konopí, bavlna. Proč ne elastická látka?
Protože elastická látka nezajistí oporu. Nedoporučuji maminkám klasické
těhotenské elastické pásy, tyto nesplňují podmínku zajištění opory.
Maminky učím vázat šátek při každé terapii. Ke konci těhotenství se může
stát, že jim doporučím nosit šátek stále.
Škála žen, kterým
šátkování břicha vřele doporučuji je však širší - v šestinedělí i delší
dobu po porodu, zvláště trápí-li diastáza, pupeční kýla, poporodní
bolesti symfýzy, bolesti kostrče, bolesti zad... Výborným pomocníkem je
šátek maminkám po porodu císařským řezem. Podrobněji se můžete dočíst v
5. čísle časopisu Časopis Umění fyzioterapie. Šátek však poslouží po jakékoli břišní operaci nebo po operaci páteře u žen i u mužů.
Osobně jsem velmi spokojená se šátky od Světluška Hradilová, která dělá svou práci srdcem a šije krásné šátky, které vytváří na těhotenském bříšku dojem něžného šperku.
Jste-li těhotná, prožijte si na svém těle pocit opory bříška - bude se
Vám to moc líbit a Vaše miminko Vám svou radost ukáže na první kontakt :)
foto: ondravala.cz