Gynekologická fyzioterapie Mgr. Marika Bajerová

  
Poprvé jsem šátkování břicha těhotných žen viděla u své učitelky Clary Lewitové - způsob vázání byl vždy individuální a vždy aktuální. Zkušenosti mi obohatila má milá kolegyně Anna Kohutova, která mě zasvětila do světa použití šátku při terapii v těhotenství a při porodu. A proč šátkujeme bříško těhotné maminky? Šátek má pomáhat dítě nést, vytvořit oporu, odebrat tahy, snížit námahu trupu. K tomu je zapotřebí, aby byl šátek z neelastické (!) látky - optimální jsou len, konopí, bavlna. Proč ne elastická látka? Protože elastická látka nezajistí oporu. Nedoporučuji maminkám klasické těhotenské elastické pásy, tyto nesplňují podmínku zajištění opory. Maminky učím vázat šátek při každé terapii. Ke konci těhotenství se může stát, že jim doporučím nosit šátek stále.
Škála žen, kterým šátkování břicha vřele doporučuji je však širší - v šestinedělí i delší dobu po porodu, zvláště trápí-li diastáza, pupeční kýla, poporodní bolesti symfýzy, bolesti kostrče, bolesti zad... Výborným pomocníkem je šátek maminkám po porodu císařským řezem. Podrobněji se můžete dočíst v 5. čísle časopisu Časopis Umění fyzioterapie. Šátek však poslouží po jakékoli břišní operaci nebo po operaci páteře u žen i u mužů.
Osobně jsem velmi spokojená se šátky od Světluška Hradilová, která dělá svou práci srdcem a šije krásné šátky, které vytváří na těhotenském bříšku dojem něžného šperku.
Jste-li těhotná, prožijte si na svém těle pocit opory bříška - bude se Vám to moc líbit a Vaše miminko Vám svou radost ukáže na první kontakt

Klikněte tlačitko zdroj a podívejte se na obrázky

ZDROJ


www. umeni-fyzioterapie.cz